Wojciech Fangor
Spread the love

Wojciech Fangor to jeden z najwybitniejszych polskich artystów. W swoich nowatorskich działaniach twórczych potrafił wyprzedzić czas w skali całego świata. W 1970 r., jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Zaprezentowane zostało 37 obrazów prekursorskich dla zachodnich op-artowskich poszukiwań. Stały się one swoistymi symbolami tego nurtu. Już wtedy świadczyło to o wysokiej randze artystycznej. Warto wspomnieć, iż obraz „M22” Wojciecha Fangora z 1969 r., został wylicytowany w 2020 r. za 7 316 000 złotych (razem z opłatą aukcyjną) w Desie Unicum. Jest to jedna z najdrożej sprzedanych prac w Polsce. Dziś prace Wojciecha Fangora możemy podziwiać w ramach wystawy “FANGOR” w Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki czasu” w Toruniu. To właśnie w CSW odbyła się moja wystawa dyplomowa, gdzie otrzymałem nagrodę publiczności i wyróżnienie za najlepszy dyplom artystyczny.

Wojciech Fangor / Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Biografia

Wojciech Fangor urodził się w Warszawie w 1922 r. W 1946 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie artysta opuścił Polskę w 1961 r. Mieszkał w Wiedniu, Francji, Berlinie Zachodnim, Anglii, i Stanach Zjednoczonych. Po 38 latach powrócił do ojczyzny i brał czynny udział w życiu artystycznym. Fangor jest jednym z najbardziej odkrywczych malarzy drugiej połowy XX w.
W latach 1949-2015 zrealizował przeszło 50 wystaw indywidualnych, głównie w USA i Europie. Otrzymał wiele nagród, między innymi II nagrodę na 2. Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie (1951) oraz Nagrodę im. Jana Cybisa za rok 2014 – najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Był odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polskim medalem nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski – przyznawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W 2015 został doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zmarł w Warszawie w 2015.
O jego twórczości:

Bożena Kowalska
“Koła artysty były nieustannym, wielostronnym eksperymentem. Sprawdzał w nich wciąż w nowy sposób efekty działania jaskrawości czy stonowanych kolorów w ich zestawieniach, nasycenia i stopnia jasności barwy, wielkości kręgów, większej i mniejszej szerokości jej pasm oraz ich zagęszczenie lub ascetycznej oszczędności i dyskrecji wyrazu. Stosował też artysta w swoich obrazach wszelkie, znane z teorii barw, kontrasty, zwłaszcza zaś kontrasty kolorów występujących i wstępujących, a także zjawiska powidoków”.

Na wystawie możemy podziwiać prace powstające od końca lat 50, które cechował charakterystyczny efekt wibracji kolorystycznej. Wojciech Fangor uzyskiwał go poprzez płynne przejście pomiędzy barwami nanoszonymi w układzie koncentrycznym, bądź falistym. Po namalowaniu rozproszonego tła artysta odkrył, że działają one na przestrzeń przed obrazem, zmieniając ją i uaktywniając. Powstała iluzja przestrzeni, rozwijająca się od obrazu w kierunku widza. Artysta zrezygnował z uzupełniania płócien elementami figuratywnymi, a swoje odkrycie nazwał później “pozytywną przestrzenią iluzyjną”.

Warto dodać, że Fangor był nie tylko twórcą kanonicznych dzieł malarskich, ale także jednym ze współtwórców tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W okresie 1953–1961 wykonał około 100. plakatów i wiele rysunków do “Życia Warszawy”. W malarstwie i plakacie stosował podobne motywy plastyczne, operował monumentalną, mocną formą, syntetyczną i uproszczoną. Ciekawostką jest to, że oryginalny plakat filmowy z 1952 roku do francusko – włoskiego dramatu “Mury Malapagi” w reżyserii René Clémenta, przeszedł do historii jako inicjujący Polską Szkołę Plakatu, cieszącą się do dziś światową renomą. Z pewnością ucieszy Was fakt, że cała jedna sala poświęcona jest tematyce plakatu. W jej wnętrzu dostrzec można również rzeźbę artysty.
Na wystawie w CSW w Toruniu znalazły się prace z kolekcji Instytucji publicznych takich jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, czy Muzeum Sztuki w Łodzi. Możemy również podziwiać prace dzięki uprzejmości kolekcjonerów prywatnych i galerii: Wojciech Fibak, Krzysztof Musiał, Fundacja Rodziny Staraków, Katarzyna i Wojciech Szafrańscy, Galeria Beta16 i inni.

Czy wiesz, że Wojciech Fangor...?

Czy wiesz, że Fangor jest autorem mozaik zdobiących dworzec Warszawa Śródmieście? Jego abstrakcyjne kompozycje z różnokolorowych, ceramicznych płytek od ponad 60 lat zdobią ściany i sufity podziemnej części dworca przy Alejach Jerozolimskich 50. W grudniu 2020, 27 mozaiki ścienne oraz 52 mozaiki sufitowe zostały wpisane do rejestru zabytków. Artysta zaprojektował również wygląd ścian zatorowych siedmiu stacji II linii warszawskiego metra, których kursywa miała wskazywać kierunek jazdy. Są to wielkie tablice wykonane w emalii na stali, łączące w sobie użyteczność informacji o poszczególnych stacjach metra z artystyczną wirtuozerią barw i form.
Mam nadzieję, że moja relacja z wystawy będzie dobrym pretekstem do tego, abyście wybrali się do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i zobaczyli dzieła artysty na żywo. Żeby Was zachęcić wspomnę tylko, że w ostatniej sali na wystawie zaprezentowano wywiad – film z artystą, gdzie poznajemy artystę z zupełnie innej strony, jako miłośnika astronomii i konstruktora lunet.

Teoria pozytywnej przestrzeni iluzyjnej, zgodnie z teorią Wojciecha Fangora.

  1. Unikać ujawniania powierzchni obrazu, np. faktury, śladów pędzla, grubych warstw pigmentu, itp.
  2. Prostota i minimalizm kształtów poruszających się od strony brzegów lub rogów obrazów ku jego środkowi.
  3. Prosty kształt płótna, kwadrat lepszy od prostokąta, jako że ten drugi posiada dwie kontrastujące ze sobą osie – pionową i poziomą.
  4. Kształty o ostrych kątach ograniczają możliwość uzyskania efektu nieistniejących brzegów, należy więc stosować kształty obłe, takie jak fale, elipsy, koła.
Sztuka NFT


Sztuka NFT. Pierwszy w Polsce poradnik dla artysty i kolekcjonera

Sztuka NFT. Pierwszy w Polsce poradnik dla artysty i kolekcjonera 51,45 zł Autorzy: Alicja Sztejka i Adrian Kiszka

Jak przechowywać dzieła sztuki we właściwy sposób?

9 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby przechowywać dzieła sztuki we właściwy sposób. Jak dbać, przed

Dołącz do mojej społeczności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *