Jak przechowywać dzieła sztuki we właściwy sposób?
Spread the love

Jak przechowywać dzieła sztuki we właściwy sposób?

Jak przechowywać dzieła sztuki we właściwy sposób? Jako miłośnik sztuki wiesz doskonale, że sztuka jest bezcenna. Nie ma znaczenia, za ile kupiłeś obraz, jest on jedyny w swoim rodzaju. W związku z tym nie jest to coś, co możesz po prostu kupić, gdy zostanie uszkodzone.

Dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć jak przechowywać dzieła sztuki we właściwy sposób.

Ma to kluczowe znaczenie w dbaniu o swoją kolekcję, zwłaszcza gdy robisz remont lub musisz przetransportować. Ta wiedza przyda Ci się również, gdy myślisz o wieszaniu obrazów. Dłuższa ekspozycja jest szkodliwa dla dzieła, ponieważ może powodować blaknięcie i pękanie.

1. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego

Jednym z głównych powodów, dla których obrazy pogarszają się po powieszeniu, jest ich ekspozycja na światło, zwłaszcza bezpośrednie światło słoneczne. Wynika to z reakcji chemicznej większości środków malarskich na promieniowanie ultrafioletowe.

Olej i akryle mogą być dość odporne przy minimalnej ekspozycji, ale nadal nie warto ryzykować. Kolory na obrazie olejnym rozjaśniają się w słońcu i ciemnieją, gdy są przechowywane w całkowitej ciemności. Płótno również może ulec uszkodzeniu, dlatego wszelkie prace z odsłoniętym fragmentem płótna nie powinny być stawiane w miejscu, w którym może się do nich dostać światło słoneczne.

Akwarela jest najbardziej wrażliwa i może szybko blaknąć, jeśli nie będziesz ostrożny. Podobnie jak zdjęcia i inne prace na papierze, nawet jeśli są zamknięte pod szkłem akrylowym.

2. Zwróć uwagę na wilgotność

Kolejnym czynnikiem, który może wywołać reakcję chemiczną Twoich obrazów, jest wilgoć. Idealny poziom wilgotności w galerii to 55%. Zdecydowanie warto robić pomiar wilgotności wewnętrznej w zamkniętej przestrzeni. Sugeruję Ci również użycie innego sprzętu, takiego jak dmuchawy powietrza, które mogą poprawić wentylację i pomóc w kontrolowaniu nadmiernej wilgoci.

3. Przechowuj dzieła sztuki w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu

Idealnym miejscem do przechowywania dzieł sztuki jest chłodne, suche i ciemne miejsce np. piwnica. Warto wybrać takie, w którym występują minimalne wahania temperatury. Możesz skorzystać z wentylatora stojącego, co może pomóc w schłodzeniu gorącego i wilgotnego pomieszczenia, jeśli nie masz lepszej opcji. Stosuj również zasłony zaciemniające, aby zasłonić okna oraz inne źródła światła.

4. Nie czyść swoich obrazów

Z uwagi na to, że obrazy są bardzo wrażliwe na wilgoć, nie czyść ich wodą i mydłem, bez względu na to, jak delikatny jest wybrany przez Ciebie środek czyszczący. Odradzam Ci również dotykanie powierzchni obrazu, jeśli możesz tego uniknąć. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby wyczyścić zakurzony obraz, jest użycie miękkiej ściereczki, delikatnymi i ostrożnymi pociągnięciami, aby uniknąć odpryskiwania popękanych płatków farby. W razie potrzeby możesz również zanieść swoje dzieło sztuki do profesjonalnego konserwatora.

5. Rozważ użycie skrzyni

W przypadku mniejszych kawałków możesz rozważyć zainwestowanie w skrzynię z klapką (solander box). Jest to bezkwasowy futerał w kształcie książki, który zwykle jest używany przez konserwatorów do przechowywania starych rękopisów, map i innych cennych dzieł sztuki i dokumentów.

6. Utrzymuj szkło i akryle w czystości

Zdecydowanie polecam Ci regularne odkurzanie szklanych i akrylowych ram oraz obudów, aby nie gromadziły brudu. Jeśli jednak nie możesz tego uniknąć, użyj delikatnego środka do czyszczenia szkła i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Upewnij się, że wilgoć nie dostanie się również do wnętrza ramy, w przypadku elementów, których nie można już zdemontować z ramek.

7. Przechowuj swoje dzieła osobno

Zależy Ci na tym, aby przechowywać wiele nieoprawionych elementów na płasko, aby zaoszczędzić miejsce? Nie ma problemu. Upewnij się, że używasz maty konserwacyjnej, która jest co najmniej o dwa cale większa z każdej strony niż twoje prace pomiędzy każdym kawałkiem, aby uniknąć niepożądanych reakcji chemicznych, uszkodzeń kwasowych i zagnieceń.

8. Nie przechowuj swojej sztuki w tubie

Nie polecam Ci przechowywania obrazów zwiniętych w tubie, ponieważ może to później spowodować pękanie i trwałe zagniecenia. Przechowywanie na płasko jest zawsze najlepszym sposobem, gdy nie zamierzasz ich jeszcze oprawiać i wieszać.

9. Uważaj na swoje ręce

Oto kolejna rzecz, która może wywołać reakcję chemiczną na twoich obrazach: naturalny olej. Dlatego podczas pracy z dziełami sztuki należy zawsze nosić bawełniane rękawiczki. Dzięki temu zapobiegniesz pozostawianiu odcisków palców na dziełach, które jeszcze nie wyschły do końca lub, co gorsza, przypadkowemu zarysowaniu czegoś paznokciami.

Mam nadzieję, że moje wskazówki będą dla Ciebie cenne. Jestem pewny, że stosując się do nich będziesz w stanie zachować bardzo dobry stan kolekcji, w którą tak dużo zainwestowałeś. Pamiętaj, że sztuka to dobra inwestycja, która z czasem może znacznie wzrosnąć. Może również wpłynąć na twoje życie, więc troszcz się o kolekcję tak bardzo, jak tylko możesz.

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *