Poradnik dla kolekcjonera
Spread the love

Jak kupować sztukę bezpośrednio od artysty?

Chciałbym podzielić się z Tobą wskazówkami na temat tego jak kupować sztukę bezpośrednio od artysty. Niezależnie od tego, czy jesteś już kolekcjonerem sztuki, czy dopiero planujesz w przyszłości kupować dzieła bezpośrednio od artystów, poniższe wskazówki przydadzą się na targach sztuki, festiwalach, w Internecie, czy podczas innych wydarzeń.

1.Wszystko jest kwestią czasu

Daj sobie czas i miej otwarty umysł. Nie spiesz się. Zdziwisz się różnorodnością dostępnych dzieł sztuki. Mając z góry przyjęte wyobrażenia lub pomysły dotyczące tego, jak ma wyglądać sztuka, którą chcesz kupić, możesz przegapić wiele wspaniałych okazji. Jeśli nie jesteś doświadczonym kolekcjonerem, który skupia się na konkretnych rodzajach sztuki lub artystach i już wie, jakie rzeczy są warte, nie ulegaj presji i nie kupuj pochopnie.

2. Zrób research rynku sztuki

Zrób przegląd dzieł na rynku sztuki. W dzisiejszych czasach prawie wszystko możesz zrobić online, z dowolnego miejsca na świecie. Warto abyś zaznajomił się ze sztuką i artystami, których prace przyciągają twoją uwagę. Na przykład, wiele galerii artystycznych, festiwali sztuki oraz organizatorów podobnych wydarzeń publikuje informacje o uczestniczących artystach na stronach internetowych. Niektórzy nawet publikują katalogi w wersji elektronicznej jak i papierowej. Odwiedź te strony lub pobierz katalogi z wyprzedzeniem, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje sztuki lub którzy artyści najbardziej Ci się podobają. Oprócz przykładowych dzieł sztuki często znajdziesz krótkie biografie, artist statement, informacje kontaktowe oraz linki do stron internetowych lub mediów społecznościowych artystów np. Instagram.

3. Analiza dzieł i informacji

Podczas osobistego spotkania z artystami np. na wystawie grupowej najpierw zbadaj sytuację i zapoznaj się ze wszystkimi pracami W ten sposób niczego nie przegapisz. Krótko sprawdź wszystkich uczestniczących artystów, zrób krótkie notatki o tych, których dzieła lubisz najbardziej, i wróć do nich później. Weź wizytówki od tych artystów, których prace lub wydruki chciałbyś w przyszłości kupować. W Internecie lub osobiście podczas wystawy spójrz na wszelkie materiały drukowane dostarczone przez artystę – życiorys, artist statement, wykształcenie, historię wystaw, rezydencje lub wszelkie inne informacje. Przeanalizuj karierę artysty oraz to o czym jest jego sztuka. Pomoże Ci to w podjęciu decyzji o zakupie jego prac.

4. Diabeł tkwi w szczegółach

Zwróć uwagę na to, czy artysta poważnie myśli o swojej karierze artystycznej. Artysta, który sztukę traktuje jako coś więcej niż hobby tworzy regularnie, pokazuje swoim obserwatorom poprzez media społecznościowe nowe prace. Bierze udział w konkursach oraz zdobywa uznanie przez osoby trzecie za swoje osiągnięcia, takie jak nagrody lub relacje w mediach. Warto abyś był na bieżąco z karierą artystyczną twórców, którzy Cię interesują. Obserwuj artystę na Instagramie, Facebooku, Youtubie, zapisz się do Newslettera na jego stronie. Twoje wsparcie to motywacja do dalszej pracy.

5. Kto pyta, nie błądzi

Nie bój się pytać. Jeśli podoba Ci się dzieło sztuki, ale nie do końca je rozumiesz lub masz jakiekolwiek pytania, zapytaj. Większość artystów chętnie rozmawia o swojej sztuce. Czasami szybka rozmowa lub odpowiedzi na kilka pytań mogą naprawdę zwiększyć twoje uznanie dla pracy. Będziesz mieć tę sztukę przez długi czas, więc upewnij się, że doskonale wiesz, w co i w kogo inwestujesz.

6. Od ogółu do szczegółu

Dokładnie sprawdź każdą pracę,którą potencjalnie chcesz kupić. Obejrzyj nie tylko przód, ale także tył, boki, górę, dół, krawędzie. Warto mieć pewność, że sztuka jest w doskonałym stanie i jest dobrze wykonana pod względem technicznym. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące stanu lub wyglądu pracy, zapytaj. Co więcej, poproś o certyfikat autentyczności pracy. Jest on gwarancją pochodzenia pracy, oryginalnego podpisu artysty.

 7. Rozmowa kluczem do sukcesu

Jeśli lubisz dzieło sztuki, okaż swój entuzjazm. Niektórzy kupujący myślą, że jeśli zlekceważą swoje emocje, będą mogli kupić za mniej, ale powiedzmy to wprost: żaden artysta nie docenia ludzi, którzy grają w gry. Prawda jest taka, że artyści naprawdę lubią ludzi, którzy doceniają ich sztukę. To oczywiste, że to nie tylko ich praca ale i czas, w który zainwestujesz. Jeśli masz pytania dotyczące ceny konkretnego dzieła sztuki lub ogólnie struktury cen artysty, zapytaj. Kupowanie oryginalnych dzieł sztuki wiąże się często ze znacznymi nakładami pieniężnymi. Pamiętaj dobra sztuka to inwestycja na lata. Co więcej, stworzenie dzieła sztuki to proces. Pochłania wiele czasu, od stworzenia koncepcji aż do realizacji pomysłu. Ponadto w rozmowie artysta może wskazać Ci szczegóły wyceny, które nie są od razu oczywiste. Co najważniejsze, uzyskanie owych informacji pomoże Ci się przygotować do zakupu pracy.

 Jeśli dzieło sztuki podoba Ci się na tyle, aby je posiadać i możesz sobie na nie wygodnie pozwolić, kup je. Pamiętaj, artyści doceniają ten rodzaj szacunku oraz często odwzajemniają się w nieoczekiwany sposób. Mogą na przykład dać Ci specjalne zaproszenie na imprezę zamkniętą, czy wernisaż lub zaoferują w pierwszej kolejności swoje najlepsze nowe dzieła. Z biegiem czasu artyści często zaprzyjaźniają się z ludźmi, którzy naprawdę doceniają i kupują ich sztukę, a to, co może zacząć się jako pojedynczy zakup, może ostatecznie przekształcić się w świetną relację artysta-kolekcjoner.

 Jeśli chcesz zapłacić trochę mniej niż prosi artysta, miej dobry powód. Jeśli nie masz dobrego powodu, by pytać, nie pytaj. Możesz szczerze powiedzieć, że na przykład praca trochę przekracza Twój budżet, ale naprawdę Ci się podoba i chciałbyś ją mieć. Być może artysta obniży cenę lub w zależności od tego, o ile mniej chciałbyś zapłacić, zaoferuje wydruk (Giclée ) lub pokaże inne dzieła w Twoim budżecie.

Wyznaczaj sobie realne cele. Bądź szczery wobec siebie, ile możesz wydać, i trzymaj się oglądania sztuki w tym przedziale cenowym. Nie stawiaj siebie w sytuacji, w której jedyną opcją jest zaoferowanie znacznie niższej ceny niż cena wywoławcza. Możesz tym obrazić artystę. Jeśli nie stać Cię na zapłacenie więcej niż powiedzmy 10-20 procent poniżej ceny wywoławczej, rozważ tańsze opcje.

Rzeczy, których warto unikać

Unikaj mówienia o innych dziełach, które posiadasz, o innych artystach, których prace lubisz lub o wszystkich wspaniałych okazjach, które dostałeś w przeszłości. O ile sztuka, którą już posiadasz, nie ma bezpośredniego związku z tym, co myślisz o zakupie, nie chwal się w rozmowie. Możesz pomyśleć, że robisz wrażenie na artyście, ale tak naprawdę odstraszasz go. Jeśli myślisz, że rynek jest na tyle duży, że artyści się nie znają, nic bardziej mylnego. Twórcy śledzą rynek sztuki, prezentują swoje prace na grupach społecznościowych, spotykają się podczas wystaw…

Nigdy nie nastawiaj jednego artysty przeciwko drugiemu, ani nie mów o innym dziele, które planujesz kupić, zwłaszcza jeśli uważasz, że ta strategia pozwoli Ci uzyskać niższą cenę. Zapewniam nie będzie tak. Pamiętaj, że chodzi o kupowanie tego, co kochasz i z czym zamierzasz żyć przez wiele lat.

Nie targuj się wyłącznie po to, aby zobaczyć, ile możesz zapłacić. To naprawdę okropne. Kupowanie dzieł sztuki to nie sport. Jeśli zależy Ci na tym, aby mieć czyjąś pracę to przygotuj się do zakupu. Odkładaj pieniądze, szukaj okazji na stronie danego artysty. Pamiętaj, że zawsze możesz zacząć kolekcjonowanie od kupowania wydruków (giclée).

Nigdy nie dyskredytuj dzieła sztuki tylko po to, by obniżyć cenę i nigdy nie mów artyście, że jego sztuka jest zawyżona (nawet jeśli tak jest). Po prostu podziękuj i szukaj dalej.

 Nie bądź niegrzeczny, obraźliwy kiedy rozmawiasz z artystami. Nie udawaj, że kupując ich dzieła, robisz im ogromną przysługę. Jak wspomniano wcześniej, wzajemne uznanie i pełne szacunku relacje między artystami i kolekcjonerami mogą często przynosić duże korzyści.

Podsumowując, artyści lubią pozostawać w kontakcie, zwłaszcza ze swoimi największymi fanami i najbardziej oddanymi kolekcjonerami. Wewnętrzny krąg ma przywileje, których nie mają inni ludzie. Jeśli naprawdę lubisz sztukę konkretnego artysty, upewnij się, że artysta o tym wie. Wspieraj jego działania w mediach społecznościowych, komentuj i udostępniaj posty.

 

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *