Jak stworzyć portfolio
Spread the love
 

Jak stworzyć portfolio? To proste!

Portfolio jest zbiorem najlepszych prac, które mogą być podstawą do oceny Twoich umiejętności i nawiązania z Tobą współpracy.

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Postaraj się, aby było jak najlepsze.

1) Na pierwszej stronie umieść Biogram, Art resume i Artist statement wraz z kontaktem do Ciebie

  • numer telefonu i e-mail

  • Biogram

Stanowi pierwsze źródło informacji o Tobie. Dobrze napisane stanie się Twoją najlepszą wizytówką. Powinno zawierać Twoje imię i nazwisko, Twój wiek, ukończoną przez Ciebie uczelnię, rok obrony dyplomu, kierunek, w czyjej pracowni się uczyłeś. Posiadane przez Ciebie osiągnięcia, nagrody, stypendia i rezydencje. Mile widziane jest umieszczenie swojego zdjęcia.

Nowojorska Agora Gallery preferuje teksty o długości 100-500 słów. Z kolei biogramy publikowane online mogą zostać ograniczone do około 120 słów. Pamiętaj tekst ma być krótki, zwięzły i na temat. Biogram pisz w III osobie liczby pojedynczej.

  • Art resume

Najczęściej umieszczany tuż pod biografią (chronologicznie od najnowszych do najstarszych)

a) Wystawy zbiorowe

b) Wystawy indywidualne

c) Publikacje

d) Nagrody / Granty / Stypendia

e) Rezydencje

f) Kolekcje publiczne

  • Artist statement

Jest to autorski opis aktywności twórczej, który przybliża czytelnikowi charakter podejmowanych przez Ciebie działań. Powinien zawierać informacje o tym co robisz i dlaczego. Niewątpliwie warto, abyś opisał dlaczego zacząłeś tworzyć, jaką technikę lub techniki stosujesz. Przedstaw zagadnienia i poruszane w Twojej twórczości tematy. Wspomnij co stanowi dla Ciebie motywacje i inspirację do pracy twórczej. Dobre Artist statement nie musi być długie. Ważne, aby było sensowne i przemyślane.

2) Kwestie techniczne portfolio

Jeśli zastanawiałeś się jak stworzyć portfolio pod kątem technicznym to służę pomocą:

  • Układ Twojego portfolio powinien być jak najprostszy a czcionka czytelna. Portfolio powinno być czytelne zarówno na komórce, tablecie jak i na laptopie.
  • Zapisz portfolio w formacie PDF – Plik powinien być lekki, nie większy niż 20 MB, tak żeby zmieścił się jako załącznik w mailu.
    Ważne, abyś posiadał sam dla siebie plik, który będziesz mógł edytować żeby móc na bieżąco aktualizować.
  • Idealne portfolio powinno zawierać nie więcej niż 20 str. 1 – 2 zdjęcia na stronie. Minimum 6 do 10 prac.
  • Portfolio powinno być w jednym języku ale w dwóch wersjach: po polsku i po angielsku.

3) Wyeksponuj chronologicznie swoje najlepsze prace.

Tworząc portfolio zwróć uwagę na dobre zdjęcia projektów lub ich wizualizacje. Dobrze, abyś miał zdjęcia wykonane w dobrej rozdzielczości, minimum 300 DPI. Zrób dobry kadr, pokaż projekty w użyciu lub na mockupach. Pogrupuj swoje prace np.: malarstwo, rysunek, grafika, lub wg. dat.

Pamiętaj, aby podpisać zdjęcia:

  • przy pracach dwuwymiarowych zapisz najpierw wysokość, później szerokość; tytuł, technika, miejsce i data powstania; ( w przypadku plików graficznych użyte narzędzia lub osoby, czy grupy współtworzące projekt.)
  • realizacje rozmieść od najnowszych do najstarszych. Godne uwagi jest to, aby napisać kilka zdań na temat koncepcji projektu – z czego wynika, jakie były Twoje inspiracje, co jest jego celem itd.;
  • przy filmach podaj linki źródłowe kanałów, na których się znajdują.
    Jeżeli włączasz do portfolio pracę wideo, dźwiękową, animację lub film dokumentujący działanie performatywne, umieść kilka screenshotów i również podaj link;
  • przy pracach trójwymiarowych, przestrzennych, podaj wysokość, szerokość, głębokość;
  • przy wideo i pracach dźwiękowych format i czas trwania;
  • jeżeli Twój projekt był już gdzieś pokazywany, to dołącz wizualizacje przestrzenną. Opisz gdzie i kiedy odbyła się wystawa, podaj jej tytuł, czy była to wystawa indywidualna, czy grupowa.

Chciałbyś zaistnieć również w sieci? Podpowiem jak stworzyć portfolio online?

Przede wszystkim, tworząc własne portfolio zainspiruj się tymi , którzy już je stworzyli. Poniżej umieściłem linki do stron dedykowanym twórcom. Dzięki nim stworzysz portfolio online.

Behance

Flickr

Dribble

ArtStation

Deviantart

Z pewnością pomogą one w promocji, są popularne, intuicyjne oraz posiadają tutoriale i cenne wskazówki. Niewątpliwie musisz wiedzieć, że często opierają się na jednym szablonie, są zwykle dość ubogie w funkcje.

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *