Muzeum MetaRembrandt, obraz The Night Watch jako NFT
Spread the love

Powstanie Muzeum MetaRembrandt, The Night Watch jako NFT – Mechanizmy, które unowocześnią świat sztuki

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że The Rembrandt Heritage Foundation wyda pierwsze oficjalne NFT „The Night Watch’” Rembrandta. The Rembrandt Heritage Foundation i HODL Finance, ogłosili projekt w pierwszą rocznicę śmierci światowej sławy eksperta badającego twórczość Rembrandta, prof. dr Ernsta van de Weteringa.

Obraz „The Night Watch” jest podzielony na 8 000 kawałków. Części te będzie można zakupić w formie NFT. Mianowicie, projekt wyróżnia to, że inwestorzy nie będą jedynie właścicielami tokenu. Dodatkowo staną się współzałożycielami Muzeum MetaRembrandt. Po drugie, części dzieła znanego również pod nazwą „Straż nocna”, będą losowo przydzielane po zakupie. Godny uwagi jest fakt, że uzyskana pula środków ze sprzedaży tokenów, zostanie przeznaczona na stworzenie Muzeum MetaRembrandt. Co więcej, każdy z inwestorów otrzyma dożywotni dostęp do kolekcji muzeum, gdzie znajdziemy 306 dzieł artysty. Ponadto, osoby będące w posiadaniu tokenów, mają wyłączny dostęp do cyfrowego muzeum oraz wypożyczania własnych NFT, czerpania z tego tantiemów. Natomiast osoby, którym właściciele pożyczą swoje tokeny, będą miały okazję uzyskać dostęp do muzeum oraz elitarnych treści i wydarzeń w realnym życiu.

Niewątpliwie, Muzeum MetaRembrandt zaznaczy swoje miejsce w cyfrowym świecie dzięki zremasterowaniu prac Rembrandta van Rijna. Dzięki tej inicjatywie, obrazy cyfrowe będzie można udostępnić przyszłym pokoleniom.

Warto wspomnieć, że oryginalne dzieło „The Night Watch” jest własnością miasta Amsterdam i jest wieczyście wypożyczany do Rijksmuseum. Rijksmuseum nie jest partnerem ani częścią owego projektu. Dzięki polityce dotyczącej otwartych danych, każdy może wykorzystywać jego obrazy nieobjęte prawami autorskimi w dowolnym celu.

Profesor dr Ernst van de Wetering i jego badania

Profesor dr Ernst van de Wetering to holenderski historyk sztuki i ekspert badający twórczość Rembrandta. W ramach swojej pracy udało mu się zbadać, uwierzytelnić i zachować wszystkie dzieła Rembrandta. Razem z Fundacją The Rembrandt Heritage Foundation, zdigitalizowali i zremasterowali wszystkie prace Rembrandta. Jest to bezcenny wkład i działania mające na celu uwiecznienie sztuki wybitnego artysty w formie cyfrowej, dla przyszłych pokoleń. Profesor dr Ernst van de Wetering, odtworzył odcięte w 1715 roku fragmenty obrazu uznane za utracone na zawsze. Dzięki niemu obraz „The Night Watch” w formie cyfrowej został przywrócony do dawnego stanu.

„Jesteśmy dumni, że wraz z The Rembrandt Heritage Foundation cyfrowo zrekonstruowaliśmy i przechwyciliśmy wszystkie obrazy Rembrandta w wysokiej rozdzielczości i możemy udostępnić je każdemu. Bez wątpienia Rembrandt zawsze będzie istniał, a wszystkie przyszłe pokolenia będą nadal uczyć się o tym światowej sławy malarzu. Wierzymy, że sztuka cyfrowa to przyszłość i że rozwój NFT odegra w tym dużą rolę. Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy projekt Rembrandta będzie inspiracją dla branży artystycznej do zastanowienia się, jak można unowocześnić sztukę”.

Jess Muntenaar, COO w HODL Finance

Reasumując, jedną z największych zalet przedstawionego projektu jest to, że dzięki technologii blockchain, dzieła Rembrandta będą dostępne w formie cyfrowej dla kolejnych pokoleń. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych, całą kolekcję obrazów będziemy mogli podziwiać z każdego miejsca na świecie. Do tej pory szacuje się, że ponad 300 fizycznych obrazów artysty znajduje się w kolekcjach na całym globie, od Amsterdamu po Japonię. Dodatkowo, z oficjalnej strony projektu, możemy uzyskać informację, iż sprzedaż odbędzie się za pośrednictwem OpenSea.io NFT marketplace.

Najciekawsze fakty na temat Rembrandta van Rijn

Urodził się 15 lipca 1606 roku w mieście Lejda (Holandia). Mając 26 lat, dzięki stworzeniu obrazu „Lekcja anatomii doktora Tulpa” osiągnął status jednego z najlepszych malarzy w Amsterdamie. Zmarł 4 października 1669 roku w mieście Amsterdam. W centrum Amsterdamu znajduje się muzeum Rembrandthuis (Dom Rembrandta). Mieszkał w nim od 1639 do 1658 roku. Od 1911 roku znajduje się w nim muzeum poświęcone artyście. Wiele swoich obrazów podpisał skrótem RHL. W Polsce obejrzeć można trzy obrazy Rembrandta. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, „Uczony przy pulpicie” i „Dziewczyna w ramie obrazu” w Zamku Królewskim w Warszawie. To jeden z najwybitniejszych artystów w historii sztuki. Zdolność Rembrandta do uchwycenia w swoich dziełach ludzi w różnych stanach emocjonalnych i dramatycznych momentach do dziś dotyka wielu odbiorców. Rembrandt stworzył ponad 300 obrazów olejnych, około 300 grafik i ponad 1500 rysunków. Pierwszy jego znany obraz „Operacja” powstał w 1625 roku.

Obraz „The Night Watch” Jest największym i najważniejszym obrazem Rembrandta. „The Night Watch” to portret grupowy kompanii milicyjnej kierowanej przez kapitana Fransa Banninga Cocqa i jego porucznika Willema van Ruytenburgha. Ci ludzie są odpowiedzialni za obronę miasta i stłumienie zamieszek. Rembrandt jako pierwszy uchwycił ten moment. Teraz jest dostępny w Metaverse.

Oficjalna strona projektu: https://www.metarembrandt.com/

Dajcie znać co sądzicie o tej inicjatywie, kto z Was chciałby mieć w swojej kolekcji część obrazu Rembrandta i zostać współzałożycielem muzeum. Będzie mi miło jeśli docenicie moją pracę i zostawicie komentarz lub udostępnicie artykuł.

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ LINK DO MOJEGO E-BOOKA – ZAINWESTUJ W SOLIDNĄ DAWKĘ WIEDZY!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *